@365tipu

TIP#1945: Jak na iPhone aktivovat Lupu (Magnifier)

Pokud máte potíže se zrakem, tak byste měli vědět, že jedna z možností na iPhone je aktivovat si Lupu (Magnifier) co vám umožní zvětšovat si to co „vidíte skrz kameru“ a i lépe pracovat s barvami, pokud máte nějaké potíže s jejich rozeznáváním.

Magnifier/Lupa není aplikace, musíte si ji zapnout (od iOS 10) – Nastavení/Setting -> Zpřístupnění/Accessibility -> Lupa/Magnifier

Pak se ale nestane většinou nic a budete muset najít Lupu/Magnifier jako aplikaci v Knihovně/App Library.

Což u iPadu má poněkud problematickou dohru v tom, že tady Knihovna/App Library není. A na IPad tak nemáte šanci Lupu/Magnifier dostat na plochu (jediná možnost jak ji spouštět je přes vyhledávání nebo ji dostat do Ovládacího centra, viz dále). Na iPhone si ji z Knihovny/App Library můžete přidat na plochu. 

Lupa/Magnifier se nicméně dá vyvolat trojitým stiskem postranního knoflíku (nebo Home/Domů knoflíků na iPad, tedy tom uprostřed dole). Pokud byste chtěli změnit co se troj stisknutím vyvolává tak v Nastavení/Settings -> Zpřístupnění/Accessibility -> Zkratky pro zpřístupnění/Accessibility Shortcuts

Lupu/Magnifier si také můžete přidat do Ovládacího centra/Control Center jako jednu z tamních ikone. (Nastavení/Settings -> Ovládací centrum/Control center a Lupu/Magnifier si prostě vytáhněte (stiskem “+”) do aktivní tlačítek. 

Lupa/Magnifier se netýká obsahu na iPhone/iPadu – dívá se skrz kameru a umožňuje zvětšení/zoom – můžete to dělat pomoci pinch gesta na displeji nebo přes ovládací prvek. Je k dispozic množství filtrů – ty se hodí pro barvoslepé, ale občas pomohou i při zkoumání něčeho špatně viditelného. 

Můžete i vyfotit to na co se díváte a výhoda je, že se to nebude ukládat do fotek v iPhone/iPadu. 

Lupu lze i přizpůsobit – umožní vám to nastavit, které z ovládacích prvků budou dostupné v rozhraní. 

Při používání Lupy pozor na to, že se vám může podařit nastavit příliš velké zvětšení (Zoom) a bude to vypadat, jako když se Lupa rozbila. Stačí stáhnout zvětšení/zoom.

Ovládací prvky lze zmenšit a zvětšit, ale také kompletně skrýt dvojklikem – nový dvojklik ovládací prvky vrátí. Umístění na obrazovce nejde změnit.

“+” slouží k focení, tedy vytvořená fotek, které si jde prohlížet v Lupě a neukládají se do fotoaparátu. Je jich možné nafotit víc. 

Pokud byste některou z dočasných fotek chtěli zachovat, tak v pravém horním rohu (při prohlížení fotky) je klasický sdílecí dialog. 

Něco podobného můžete dělat přes fotoaparát – prostě si vyfotíte něco co nejde přečíst a pak si to ve Fotkách prohlédnete (zvětšíte, atd). Lupa má výhodu, že pozůstatky vašeho zkoumání nezůstanou zbytečně uložené a nabízí i nějaké pokročilejší vychytávky. Rozhraní je, abych pravdu řekl, velmi uživatelsky nepřívětivě. 

TIP: Další tipy a triky pro iPhone/iPad najdete v  Tipy a triky pro Apple iOS

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky