Neuškodí si hned po zprovoznění Raspbianu nacvičit aktualizaci systému, třeba už jenom proto, že to co jste si stáhli a nainstalovali určitě není poslední aktuální verze. Aktualizace Raspbianu není nikde v GUI, klasicky v Terminal prostě použijete
sudo apt-get update
sudo apt-get dist-upgrade
sudo apt-get autoremove
To první aktualizace katalog balíčků, to druhé provede aktualizaci, to třetí poněkud uklidí.
Pokud jste si Malinu (Raspberry) nepořídili s příliš malou SD kartou, tak nic moc řešit nemusíte, místo na „disku“ asi budete mít. Stahuje a instaluje se toho napoprvé docela dost, takže se připravte i na několik desítek minut stahování a aktualizací.
Pravidelná (ruční) aktualizace
Raspbian (Linux) předpokládá, že budete pravidelně sami ručně aktualizovat. Řešit to můžete tím, že si přes cron nastavíte spouštění výše uvedených příkazů (můžete pomoci && řetězit do jedné řádky). Což, popravdě, nemusí být až tak praktické, někdy se při aktualizaci může objevit problém.
Skutečnost je ta, že aktualizovat je potřeba hlavně bezpečnostní záplaty. Tady může pomoci přidat si unattended-upgrades
sudo apt-get install unattended-upgrades
Háček to má v tom, že musíte po instalaci správně vše nastavit. Což se, jak už to tak v Linuxu bývá, je otázka editace nějakých textových souborů.
sudo nano /etc/apt/apt.conf.d/50unattended-upgrades
V opravovaném souboru musíte najít Unattended-Upgrade::Origins-Pattern sekci a tam bud zbavit komentáře řádek týkající se Raspibanu, nebo ho tam prostě přidat (přidávejte ho za prvních několik řádku začínajících //)
„o=Raspbian,n=jessie,l=Raspbian-Security“;
Tohle vám pomůže v zajištění automatické aktualizace bezpečnostních oprav.
Aktualizace firmware
Vedle aktualizace Raspbianu (tedy Linuxu) je možné ještě aktualizovat samotné firmware – k tomu slouží „sudo rpi-update“ (a bylo o tom už řeč v dřívějších tipech). Pokud se tváří váš Raspbian, že to neumí, tak si to přidejte („sudo apt-get install rpi-update„).
Jedna důležitá věc – za normálních okolností přes výše popsaný proces aktualizace Raspbianu dorazí i případná stabilní verze firmware. Což znamená, že „sudo rpi-udate“ vůbec nemusíte používat, ale může se vám hodit, pokud máte nějaké problémy, které by novější (a rychleji opatřené) firmware mohlo vyřešit.
Pokud o rpi-update chcete vědět víc, tak viz Hexxeh/rpi-update na GitHubu.
Aktualizaci firmware se věnuje i samostatný tip Aktualizace firmware (11)
TIP: Všechny předchozí i následující tipy a triky týkající se Raspberry Pi najdete v 🍓 Jak na Raspberry Pi? Kompletní průvodce