O2 nabízí ne léto k vyzkoušení SIM (ale také eSIM) na léto zdarma (Neomezené volání a 12 GB můžete využívat až do 1. září.). Tak proč to nezkusit. Zvolil jsem pochopitelně eSIM. Ale při objednávání pozor, nesmíte být přihlášení pod firemním účtem, pro ty to není možné a dostanete jen “došlo k chybě”.
Nepočítejte ani s tím, že byste eSIM dostali hned, musíte počkat na doručení, ale vcelku to chápu. Dost to zabrání tomu, aby to někdo zneužil a naklikal si kupu eSIM. Každopádně dorazí den po objednání.
Dostanete sympatickou kartičku s QR kódem, stačí namířit a přidat eSIM do telefonu. Okamžitě po přidání ale také funkční nebude, je nutné počkat na aktivaci – ta nastane “nejpozději do druhé dne” a zjistíte to tím, že vám dorazí SMS – ne podle toho, že bude vidět “O2 CZ” nahoře na telefonu. Tedy, měla by dorazit, ale má zkušenost je, že nedorazila, ale ve správci SIM byla u eSIM vidět číslo – zhruba do dvou hodin.
TIP: Nezapomeňte, že i eSIM má klasický PIN a PUK. A rozhodně si je dobře schovejte, PUK zejména.
Jak fungují eSIM v Samsung telefonu
eSIM jsem přidával do Samsungu, ale mohl bych i do iPhone – v obou je podpora elektronických SIM k dispozici a je to podstatně lepší, než řešit vložení fyzické SIM do “šuplíčku”.
V One UI najdete správu eSIM v Nastavení/Settings – Připojení/Connections -> Správce SIM/SIM Manager.
Jsou tam dostupné případně klasické SIM, ale to podstatné u eSIM je, že jich můžete mít více (ne ale neomezeně, většinou se uvádí že maximum je pět).
Takže lze třeba mít domácí (českou) a poté zahraniční pro kteroukoliv zemi do které častěji jezdíte. Výhodné je to i pro kombinací osobní eSIM/SIM a pracovní eSIM/SIM, případně mít operátora podle toho kde působíte a je tam lepší signál.
A hodí se i to, že je zde možné vidět telefonní čísla jednotlivých SIM/eSIM.
eSIM co máte v telefonu můžete zapínat a vypínat podle potřeby, ty nepoužívané (ale stále použitelné) nemusíte odstraňovat.
Pokud v telefonu budete mít více SIM/eSIM, tak je nutné si nastavit která z nich je preferovaná – pro volání (tedy přes kterou budete volat), zprávy (přes co se posílají SMS) a pro mobilní data (tady je lze i vypínat).
Přidání nové eSIM je pak velmi často v podobě načtení QR kódu.
Pro snazší orientaci si eSIM můžete pojmenovat a přidělit ikonu.
V Další nastavení SIM karty/More SIM Settings pak najdete Zabezpečení SIM karty/SIM card Security (zda má být aktivní PIN a můžete si ho změnit). V Zamknout nastavení SIM/Lock eSIM settings lze zamezit přidávání, odstraňování eSIM.
Odstranění jednotlivé eSIM je možné buď přímo v jejím nastavení (tam kde ji můžete přejmenovat). Odstranění všech v Další nastavení SIM karty/More SIM Settings.
Pokud máte v telefonu více SIM, tak v Další nastavení SIM karty(More SIM Settings je ještě možné vypnout/zapnout Dvě SIM karty vždy zapnuté/Dual SIM always on. Hodí se zejména pokud máte v jednom telefonu soukromou a pracovní SIM/eSIM a obě mají být funkční, tak aby se vám lidé dovolali jak na soukromé, tak na pracovní číslo (a vy mohli volat).
V iPhone je to mimochodem dost podobné, jen na jiném místě a mírně jiné uspořádání.
Výhody eSIM
Jedna z velkých výhod eSIM je mimochodem i ta, že ji nelze ukrást vyjmutím z telefonu, tak je to u klasické. Něco co může zloděj udělat a pokud nemáte SIM chráněnou PIN, tak může okamžitě zpeněžit nově získané telefonní číslo.
eSIM je také obtížné ztratit, tedy za předpokladu, že si schováte QR kód nebo kód pro ruční přidání do telefonu. Mezi telefony ji lze přenášet, tedy alespoň mezi Samsung telefony.
Absence plastových kartiček klasickém SIM navíc znamená i lepší přístup k životnímu prostředí.
Tipy týkající se Androidu
-
TIP#2841: Jak na iPhone či Androidu “falšovat” polohu?
GPS sloužící k určení polohy vašeho telefonu může občas být brzdou v přístupu k něčemu, co je vázané na polohu. Takže je dost dobré mít možnost tu polohu podvrhnout. Včetně toho, že…
-
TIP#2826: Máte podezření, že váš Android telefon či tablet byl hacknut? Dá se to poznat? Co se dá dělat?
Na rozdíl od iPhone/iPadu je možné Android zařízení snáze hacknout, nebo alespoň do nich dostat škodlivé software (malware, či cokoliv jiného). Uzavřenost ekosystému od Apple to dělá složitější, ale také je to…
-
TIP#2824: NoMachine znáte? Pro vzdálený přístup na plochu skvělá možnost
Vzdálený přístup má mnoho různorodých podob – terminálový (příkazová řádka) i graficky, tedy na plochu na vzdáleném počítači, který to umožňuje. Je to trochu roztříštěná džungle a je s tím spojena řada…
-
TIP#2822: Jak se z Windows 11 (i starších) dostat k souborům na Androidu. Nově s pomocí Phone Link
Android naštěstí není tak odmítavý jako jablečné věci, které vás pustí pouze k fotkám a videím, a není to nijak složité se po připojení přes USB dostat i k dalším souborům, které…
-
TIP#2814: Co je to RCS a proč to nemá šanci stát se náhradou SMS. A proč to Apple stále komplikuje
Měli byste vědět, že iOS 18 po dlouhé době odmítání konečně podporuje RCS v iMessages. Tedy nový systém posílání SMS co se přibližuje všemu co už dávno známe z WhatsApp, Messengeru a…
-
TIP#2805: Historie schránky? K čemu se to hodí a jak na to ve Windows, Mac OS, iPhone/iPadu, Androidu, Linuxu, Chrome OS
Musím se přiznat, že mi docela dlouho trvalo, než jsem naučil hlavu používat historii schránky. Tedy ve Windows vědět, že stačí zmáčknout Win+V a objeví se několik desítek posledních obsahů co jsem…
-
TIP#2770: Jak dostat na jedno místo (ideálně do Windows) fotografie z iPhone a Samsungu (Androidu). A jak s nimi dál pracovat?
Ptal se na to před pár dny Jindra. Má iPhone i Samsung (stejně jako já) a řešil jak na jedno místo dodat fotky z obou a pak s nimi moci pracovat. Dokonce…
-
TIP#2759: Vyplatí se koupit levný Android TV Box? Jsou s tím spojená nějaká rizika? Co spíše koupit?
Aliexpress a jiné weby jsou plné levných TV Boxů s Androidem. Je lákavé si chtít něco takového koupit. Ceny jsou velmi nízké. Můžete i něco podobného koupit v Česku, kde to sice…
-
TIP#2748: Tailscale: VPN přístup na Raspberry či jiný stroj za NATem i navzájem mezi čímkoliv, kdekoliv
Moc šikovná věc, máte někde (doma například) stroj, na který se chcete připojit, když jste mimo domov. A nechcete nic moc řešit, jen nainstalovat, zprovoznit a používat. Klasicky do “doma” je připojení…
-
TIP#2722: Jak na NFC. K čemu všemu můžete využít NFC tag, levnou a dostupnou nálepku či přívěšek s čipem.
Už je to dávno, kdy vznikl tip Co je to NFC? Co je to NFC Tag? K čemu je to vlastně dobré?. V té době ještě podpora čtení NFC v mobilech byla…
-
TIP#2717: Jak na Androidu rozdělit displej a mít tam dvě aplikace?
Jedna věc je na novějších Androidech oproti Apple iPhone užitečná. Umějí rozdělit displej a mít na něm dvě aplikace. Něco co u Apple umí jenom iPad.
-
TIP#2712: Jak fungují eSIM v Samsung telefonu a jaké má eSIM výhody. A tip na O2 SIM zadara na léto.
O2 nabízí ne léto k vyzkoušení SIM (ale také eSIM) na léto zdarma (Neomezené volání a 12 GB můžete využívat až do 1. září.). Tak proč to nezkusit. Zvolil jsem pochopitelně eSIM.…
-
TIP#2668: Jak uvést Samsung telefon do továrního nastavení před prodejem či předáním
Chcete prodat nebo někomu předat mobilní telefon? U všech platí, že musíte vymazat obsah uvedením do výchozího (továrního) nastavení. A protože jsem to před pár dny dělal u půjčeného Samsungu, tak proč…
-
TIP#2654: K čemu je dobrý Browsing Assist/Samsung Internet na Samsung Galaxy S24/S23 (One UI 6.1)
Samsung v nedávné novince Galaxy S24 nadělil různorodé pokročilé vychytávky s umělou inteligenci a o pár týdnů později totéž dorazilo i na předchozí model (S23) skrz nové One UI 6.1. Patří sem…