Už dlouho jsem Home Assistant (HA) chtěl začít zkoumat. A tak jsem si v březnu 2024 pořídil Home Assistant Green. Solidní krabičku s počítačem a software pro ovládání chytré domácnosti lokálně, tedy bez nutností síťových a cloudových věcí. Kupujte ideálně i s USB udělátkem pro ZigBee (SkyConnect USB HUB) a další (a ten nezapomeňte připojit přes prodlužovací USB kabel). V balení Assistant Green je vše co potřebujete – napájecí zdroj a síťový (Ethernet kabel).
Pro úplné začátečníky či Lamy to asi až tak není, ale možná i pro ty je cesta se to postupně naučit. Zejména tedy pokud začnou právě s hotovým HA Green.
Tu krabičku totiž nemusíte mít, můžete to dát na Raspberry Pi nebo na cokoliv podobného. Můžete to provozovat jako docker image třeba na NAS, počítači, atd. Ale to už vyžaduje ještě další znalosti a schopnosti (a čas).
Proto jsem prostě koupil tu hotovou krabičku. A je skvělá. Domovem na www.home-assistant.io a mají tam i lepší a pokročilejší Home Assistant Yellow, ale musíte si k tomu do pořídit Raspberry Pi Computer Module 4 (a ty chronicky nejsou) a v Česku to přímo nekoupíte. Existoval ještě HA Blue (všechny tři jsou vidět na fotce v záhlaví), ale ten už není dostupný a nebude.

Ovládání chytré domácnosti (a nejen té)
HA je open source ovládající chytrou domácnost. Vy ho budete ovládat zejména přes prohlížeč, přes šikovné rozhraní, přes mobilní aplikace ale také třeba hlasovými pokyny (je headless, bez klávesnice, myši, displeje). A také tím, že postupně vytvoříte automatizace, tedy to že chytrá domácnost bude dělat to co chcete – reagovat nejen na přímé povely v aplikaci/rozhraní, ale třeba na to že jste přišli domů, teplota klesla či stoupla, květiny nejsou dostatečně zalité, odešli z domova, jdete spát.
Budete k tomu pochopitelně potřebovat další části chytré domácnosti – chytré zásuvky, žárovky, chytré hlavice/topení, meteostanice, senzory teploty, vlhkosti, úniku vody, stavu hlíny v květináčích, pohybu, přítomnosti. Umí sledovat a ovládat i různorodá další zařízení – počítače, mobilní telefony, tablety, chytré vysavače, chytré televize. ale třeba vrata od garáže, chytré zámky, žaluzie.
To vše přímo doma, ale také i mimo domova. Přes Internet je možné se napojit na HA v domácnosti a vše co můžete dělat a vidět přímo doma se zpřístupní kdekoliv.

Pokud nějaké zařízení sleduje stav něčeho, budete mít i historická data. Takže se budete moci dívat třeba na graf teploty, vlhkosti, kvality vzduchu za dny, týdny. měsíce i roky zpět. Pokud budete mít chytré zásuvky a rozvody, tak třeba i sledovat spotřebu domácnosti. včetně napojení na domácí elektrárny – solární i jiné.
Možnosti automatizace jsou opravdu až neuvěřitelně široké, podporovány jsou stovky výrobců, možná tisíce zařízení. Nechybí ani automatizace umožňující hlídat síťová/internetová zařízení, elektronickou poštu, domény. A čistě teoreticky, ale to už je hodně pokročilé, lze přidávat čistě vlastní věci. Přehršel toho je navíc k nalezení na Internetu.

Základní mechanismy a principy
Těžko se rozhodnou odkud začít, ale asi od toho že princip je, že jsou zde základním prvkem zařízení (devices) a integrace (integrations). Do HA tak můžete připojit například chytrou zásuvku (zařízení) od TP-Linku (integrace), iPhone (zařízení) od Apple (integrace Apple, Apple iCloud), chytré topení a meteostanici (zařízení) od Netatmo) atd.

Připojování je snadné, řadu z věcí co už máte doma HA objeví samo, vy jen projdete připojením, tedy například přihlášením k účtu či nastavením parametrů). Některá zařízení přidáte ručně, třeba zadáním IP adresy nebo jinými způsoby.

Každé zařízení pak do HA přinese entity (entities) umožňující získávat informace (třeba kolik stupňů je na hlavici topení, zda je žárovka zapnutá/vypnutá, koš ve vysavači plný, kolik procent má baterie, jaká je spotřeba, rychlost přenosu dat, atd) – většinou pojmenované jako sensor. Ale také možnosti nastavení – zapnutí/vypnutí, úroveň světla, barevnost a řadu dalších věcí.
To vše pak využijete v automatizacích (automations) od těch nejjednodušších, tedy třeba zapní světlo v ložnici, vypni světlo v ložnici, přepni světlo v ložnici až po složitější a různě navazující či podmíněné – pomoci scripts (skriptů).
Nechybí ani scenes (scény) kde můžete zachytit požadovaný stav více zařízení – teď například při zapnutí televize také zapnout osvětlení za ni, potlačit světla v pokoji. A při vypnutí televize to vše uvést do původního stavu. Můžete tak vytvářet scény pro uložení se ke spánku, práci, ale třeba i “poté co všichni odejdou z domova” a stejně tak “když přijdu domů”.
TIP: Home Assistant má velmi rozsáhlou a šikovnou dokumentaci i komunitní fóra. Najdete tam i dobré Getting Started. Jediná mírná vada je, že obsah není dostupná v češtině. Český obsah ale na Internetu najdete snadno.

Automatizace můžete vytvářet sami a ručně, ale daleko snazší je využít blueprints (plány) dostupné přes Internet a řešící to co potřebujete – příkladem může být řada různorodých upozornění na e-mail či mobil – když je třeba vyměnit někde baterie, nabít tablet, zalít květiny, vypínat a zapínat zařízení podle detektorů pohybu.
K dispozici jsou Areas (Oblasti) ve kterých umisťujete zařízení, což je zpravidla rozdělení podle místností v bytě, ale pokud budete mít něco většího, tak to bude vypadat trochu jinak. Vedle toho ale ještě Zones (zóny) vázané na polohu (GPS) a okruh okolo. Ty slouží, ve spojitosti s mobilními zařízeními, ke sledování kde lidé (uživatelé) jsou a je možné je využít k automatizací – třeba k rozpoznání, že někdo dorazil domů či do práce, nebo naopak odjel.
Důležité jsou i Lidé a Uživatelé. To první je poněkud abstraktnější a důležité je, že se z každé Osoby (Person) může stát právě uživatel – může mít přístup k ovládání domácnosti.
Dashboard, ovládací panely
Dashboards je vlastně druhá nejdůležitější věc v HA. Vytváříte si je v mobilní aplikaci nebo webovém rozhraní a na každý ovládací panel můžete umisťovat Cards (Karty) – mohou být čistě informativní (teplota, spotřeba, kde se někdo nachází, stav vypínače, grafy, atd), ale také aktivní, tedy umožňující něco zapnout, vypnout, ovládat.

Cards existují i pro různorodé cesty jak Dashboard sestavit – stavební bloky do kterých umísťujete další karty, obrázky, HTML, celé webové stránky.
Dashboard je pak přístupný ve webovém rozhraní či mobilní aplikací. Můžete si například pořídit nějaký levnější tablet, na něm natrvalo zobrazovat nějaký dashboard (třeba se stavem topení) a také ho využít pro ovládání (právě třeba pro topení).
Základní Dashboardy není těžké vytvářet a i složitější věci je snadné se naučit. Ty pokročilejší už jsou trochu “vyšší dívčí”, ale na Internetu najdete záplavu příkladů.
Je toho ještě víc
Pár poslední věci ze základních konceptů, stavebních kamenů, je vhodné ještě zmínit.

Add-ons je přesně to co název napovídá, množství další aplikací a možností shromážděných v Add-On Store, “obchodě”. Zpřístupňují množství dalších funkčností, napojení na další technologie. K těm nutno dodat, že je budete mít jen pokud si pořídíte kompletní Home Assistant OS (HA OS), tedy krabičku nebo instalaci na vlastní hardware. V Dockeru či něčem takovém toto nehledejte, můžete si to provozovat sami rovnou, ne přes HA.
Mimo to je možné řadu věcí najít přes Internet, zpravidla na GitHubu či jinde. Řada šikovných lidí pro HA programuje a vytváří užitečné věci. Množství je toho k nalezení v HACS (Home Assistant Community Store)
POZNÁMKA: Záměrně je v tomto úvodu vynechána řada další věci – hlasoví asistenti (ovládání), NFC tagy, QR kódy, ale třeba i vlastně dost šikovný Home Assistant Cloud. Ke všemu se postupně dostaneme v řadě dílů seriálů.
Další díly jsou na cestě. Od zprovoznění se všemi těmi pokusy, nejasnostmi a omyly začátečníka až po postupné objevování pokročilejších věcí.
Tipy týkající se Home Assistant
-
TIP#2922: Co když se iRobot/Roomba integrace v Home Assistant rozhodne stávkovat a odpojí se vysavač?
Taková ta otravná maličkost co se stane párkrát do roka. Máte v Home Assistant připojenou Roombu a najednou se odpojí. Nic nepomáhá, aktualizace nic. Restart nic. Reload integrace nic. Související příspěvky TIP#2876:…
-
TIP#2876: Chytré věci pro chytrou domácnost a Home Assistant. Velký přehled
Chytrá domácnost a Home Assistant (HA) dávají postupně vzniknout řadě tipů ve kterých jsou konkrétní produkty. Zásuvky, žárovky, senzory a řada dalších věcí, které lze v rámci chytré domácnosti/HA využití. Napojit, sledovat,…
-
TIP#2796: Bluetooth zařízení pro chytrou domácnost? Proč je BLE a Bluetooth takové peklo?
Chcete mít chytrou domácnost s co nejméně problémy? Jděte do ZigBee, pokud ji chcete mít dostatečně “otevřenou”. Nebo volte Wi-Fi zařízení od určitého výrobce, co má větší výběr a slušný ekosystém (TP-Link).…
-
TIP#2790: Home Assistant: Tuya a Home Assistant? Jde to, ale dře to
Home Assistant má integraci pro Tuya. Musíte mít zařízení přidaná do Tuya Smart/Smart Life a přes tuto aplikaci přidat cloudovou Tuya do svého Home Assistant. Ale je to taková dost problematická věc…
-
TIP#2785: ESP32 a Bluetooth Proxy pro Home Assistant
Home Assistant umí skvěle pracovat se zařízeními používajícími Bluetooth/BLE, ale musíte mít odpovídající hardware, které umí oboje. Řešení je snadné s pomocí USB Bluetooth (viz Přímá podpora Bluetooth? Jak na to) ale…
-
TIP#2776: SwitchBot Hub Mini je zároveň infračervený dálkový ovladač (ne)chytrých zařízení
SwitchBot Hub Mini je menší varianta hubu (gateway) pro SwitchBot produkty. Existuje ještě varianta vybavená displejem (a měří i teplotu a vlhkost), ale odpovídá tomu i vyšší cena. Hub potřebujete pokud máte…
-
TIP#2774: SwitchBot Venkovní i vnitřní BLE sensor teploty a vlhkosti použitelný samostatně i v Home Assistant
Narazil jsem na něj při zkoumání Čím měřit venkovní teplotu (a případně vlhkost)? a je to jedna z mála cenově rozumných možnosti pro venkovní (IP65) i vnitřní senzor – SwitchBot Thermo/Hygrometer Indoor/Outdoor…
-
TIP#2772: Mini Universal IR Remote pro ovládání zařízení co mají infračervený dálkový ovladač
Moc šikovná vychytávka v podobě chytrého zařízení co dokáže vysílat infračervené povely a ovládat tak něco co má pouze dálkový ovladač v rámci chytré domácnosti. Funguje to překvapivě dobře, včetně možnosti naučení…
-
TIP#2725: Chytrá Wi-Fi žárovka IMMAX NEO LITE SMART LED (E14 a GU10). Home Assistant, Alexa, Google Home
Další kousek od IMMAXu, žárovka (v tomto případě s E14 paticí) – IMMAX NEO LITE SMART LED žárovka E14 6W barevná a bílá WiFi a GU10 paticí IMMAX NEO LITE SMART LED…
-
TIP#2718: Home Assistant: Jak nahlas varovat že se něco děje. Rozšíření pro hlídač ledničky
Hlídač dveří ledničky pomoci senzoru je skvělá věc (Dveřní senzor co upozorní na dveře otevřené déle jak dvě minuty. Použití pro hlídání ledničky), už několikrát na mobilu dorazilo oznámení, že byly dveře…
-
TIP#2715: Home Assistant: Jak si snadno vytvořit plán vašeho bytu/kanceláře?
Pro Home Assistant se pro schématický “mapový” pohled může dost hodně hodit “floor plan”, tedy plán vašeho bytu, kanceláře či celého domu. Málokdo ví, že když máte iPhone vybavený LiDarem (12 Pro…
-
TIP#2714: Jak na dálku ovládat věci s infračerveným/RF ovladačem?
Původně to bylo v jednom z nákupních rádců, ale je to natolik užitečné, že se vyplatí tomu věnovat samotný tip. Udělátka pro chytrou domácnost, pomocí kterých můžete přes infračervené ovládání ovládat věci…
-
TIP#2709: Home Assistant: K čemu je Home Assistant Cloud?
Home Assistant Cloud je placená služba za 75 Eur ročně. S její pomocí můžete domácí Home Assistant “otevřít” pro přístup a ovládání z Internetu (aniž byste reálně řešili přístup dovnitř vaší domácí…
-
TIP#2706: Home Assistant: Plant Card. Praktičtější zobrazení stavu rostlinek (půdních senzorů)
Pokud máte chytré senzory pro kytky, tak je můžete zobrazovat v extra k tomu určené kartě Plant. Na jednom místě shrnuje všechny hodnoty a zároveň můžete nadefinovat povolený rozsah hodnot, takže ty…
-
TIP#2702: Moes ZigBee Repeater (ZZJ-JM) pro rozšíření sítě
Potřebujete-li prodloužit dosah ZigBee, tak potřebujete buď aktivní (napájená) zařízení nebo samostatný repeater. Což už víme z předchozího tipu ZigBee a dosah? Budu potřebovat repeater? Související příspěvky TIP#2679: Malý chytrý Bluetooth/BLE teplo/vlhkoměr…