Chytré „reproduktory“? Co máte? Tak nějak znělo delší ptaní se na sociálních sítích 365tipů i mých osobních. Delší menším vysvětlením co mám (a s čím mám tedy i zkušenosti) a pak sérií otázek. S cílem dát dohromady speciál, mimořádné vydání. A povedlo se. Díky všem za skvělé postřehy a tipy.
Google Nest Hub jsem nikdy neměl, ani na vyzkoušení. Ale mám “puk” od Google (Home Mini, teď tomu říkají Google Nest Mini 2. generace, a ještě je velký Google Nest Audio), Velkou i malou Alexu (Echo druhé generace a Echo Dot, tam to mezitím dorazilo až třeba k Amazon Echo Dot 5th Gen ale je toho víc), a kulaťoučký HomePod Mini od Apple.
Všechno to ustrnulo roky v minulosti, AI se toho stále netýká a vlastně je to extrémně hloupé.
V pořadí použitelnosti je na tom nejlíp Alexa, pak jakž takž Google. Pak dlouho dlouho nic a dorazí Apple. Všechny mají zásadní vadu, neumí česky.
Ale Alexa a Google se alespoň rozumně dají použít pro ovládání chytré domácnosti (slouží dobře dennodenně), něco v čem Apple HomeKit stále zaostává, podporou i schopnostmi a UX.
A jako reproduktory je to skoro všechno dost o ničem, jako nouzovka asi ano, ale poslouchat to moc nechcete. Výjimkou snad může jedině být velký kousek od Apple (tedy něco jako Apple HomePod 2nd generation), ale tam mi chybí osobní zkušenost.
Otázky a (hlavně) odpovědi
Ptal jsem se co máte? Jaké máte zkušenosti? Na co to používáte? Proč to případně nepoužíváte? A sešlo se až neuvěřitelné množství skvělých postřehů. Takže tady jsou víceméně všechny, trochu utříděné a zvýrazněné některé věci.
Ale než se do toho pustíme, tak jedna špičková věc na zahřátí. Hodící se hned k prvnímu bodu.
Tupé a hloupé software bylo zmiňováno velmi často. Ale jak uvidíte v druhém bodě níže, je tam zajímavé řešení. A doplněny odkazy tam kde je dobré se vydat někam dál.
- Jan Edlmman: Dlouho jsem premyslel, co vlastne potrebuju navic, oproti AMX/KNX a zjistil jsem, ze poustet hudbu ci kino verbalnim prikazem je vlastne atraktivni. Preklikavani kanalu v TV uz urcite ne, na to je lepsi tlacitko. A tak jsem se dostal az k Alexe.
Sice je to strasne hloupe (souhlasim co pisete), napr. neni mozne psat command jako vetu (byt Alexa preci mluvenemu slovu rozumi), ale skladate to z mnohdy nesmyslnych moznosti dohromady a funguje to tak v 95%.
Vyhledavat v automatizacich je nemozne, kdyz potrebujete vymenit HW kus za kus, tak musite opravit kazdou automatizaci zvlast (napriklad takova vymena zesilovace pak znamena treba upravu deseti automatizaci / routines).
Pak prisel HomeAssistant (HASSIO) a najednou je mnohem privetivejsi vytvaret automatizace a do Alexy poustim uz jen info, ze se neco stalo (napriklad nekdo zvoni na branku, pracka doprala, apod). HASSIO dokonce umi i cesky. Takze pokud se Amazon a dalsi brzy nevzpamatuji, tak zustanou uz jen poskytovatelem tupeho HW. - MirecekD: Nedávno jsem tu „zaostalost“ GAssistantů vyřešil za pomocí Home assistanta a M5Stack Atom Echo: Atoms for Girls (napojuje to i na ChatGPT 3)
Další často zmiňovaný nedostatek je jazyk – česky totiž žádná z platforem prostě neumí, takže musíte anglicky, či německy. A také schopnost komunikovat vůbec.
- Zoltan Nemeth: Nest Hub 2 mám v kuchyni a v pracovni. Všade inde mám Nest Audio okrem kúpeľne, kde mám vodotesný JBL Link. Keďže žijem v AT, čeština/slovenčina nám nechýba…. A Nest Audio majú vcelku dobrý zvuk a dva kusy sa dajú sa spojiť do stereo-páru.
- Multitaskova: Konečně si můžu pobrečet na správném hrobě: Nest, NestMini a Assistent na tlf. Svatá pravda, ustrnulo to. Není to schopné plynulé komunikace, s každou větou “hey google”.Příkazy opakuji xkrat, než to klapne. Když změním heslo wifi, CELÉ znovu nakonfigurovat
- blasboy: Máme doma Homepody. Velký a několik malých. Kvalita zvuku mi přijde OK, velký dokonce víc než OK (nejsem audiofil). Mini reagují spíš podle nálady a hlavně na dceru(4 roky) a její průpovídky. Občas mi docela blbne přepínání podcastu/zelefonu z Mini na sluchátka a zpět
Je poměrně běžné, že lidé mají kombinaci různých platforem. A běžné je i to, že mají od jedné platformy víc kousků
- Robert Wa Drotár: Mam 3 Echo dot (obyvak, detske pokoje), bylo to prvni, co jsem koupil. Pak nekolik google/nest mini. Mel jsem v loznici v stereo paru, ale po case zacnou sumet. Po rebootu chvilku dobry, ale pak znovu. Ani vymena za nove nepomohla. V obyvaku jeste google s displeyem. A very stereu v loznici apple mini a jeden v obyvaku. Takze v obyvaku se potkavaj vsechny 3 technologie. Nejak hlasove prikazy jsou historicky na alexe, neco apple. Google v obyvaku je uz vlastne pouze fotoramecek.
Skoro vse mam loxone a par nepodstatnych veci je od hue nebo aqara. Co je hezke, je senzor pritomnosti od aqara, ten mam v pracovne. A dverni senzor rozsviti a nepritomnost zhasne - Milos Mikulasek: google mini, posloucham na tom hlavne podcasty – dobry je, ze muzu chodit – poslouchat po celym baraku – v kazde mistnosti jedno zarizeni. jinak casomira, pocasi, obcas nejake info. Ovladani domacnosti zadne. Doufam, ze to casem bude umet treba vic AI
Nebo také platformy, které jsem nezmínil. Úplně jsem totiž zapomněl na Mi/Xiaomi. Patří mezi ty slušnější kousky a běžně podporuje Google Home, Alexu atd.
- Andrej Kovalev: á koupil z Alíku Mi Smart Clock a jsem celkem spokojený. Občas to reaguje pomaleji, občas vůbec, ale většinou to je v cajku. Používám s google home a ovládám přes to žárovky, či zásuvky, občas si to naspáruji s mobilem jako reprák.
Hodně často zaznělo, že to sice někdo má, ale až tak moc to nepoužívá. Někdy i zklamání nad nenaplněným očekáváním
- Jan Hubený: Mám dvakrát HomePod mini … v podstatě na zhasínání a rozsvěcení světel a hudbu na podkres. Na to to stačí v pohodě
- Dušan Libo: Mám NestHub, je to skvělý fotorámeček, občas rozsvítí světla na zahradě azapne kávovar, ale nic víc…
- Václav Miklas: Nejdřív Nest mini a teď Nest audio. Na ovládání tv, poslech rádií, budík, připomínky, počasí. Rutiny fungujou. Nejsem tak náročnej, takže spokojenost.
- pan Profesor: Koupil jsem Nest Mini v roce 2020. Tehdy s vizí ovládat světla, nastavit pár automatizací nebo se občas zeptat na počasí, když chvátám a jdu ven. Za poslední dobu se na to práší a občas si na tom zapínám podcasty. Je to produkt minulé dekády. Tedy na dnešní dobu hloupý.
- Rezzabuh: Google. Home Mini, i Max. Vypadalo to nadějně, ale je to čím dál více blbé… Spousta bugů, často nejede. Dcera dostala Hub Max – hledal jsem něco s displejem a repráčky, kde si může spustit Spotify. To jí funguje dobře. Ale na můj účet.
Uživatel jde změnit jen podle detekce hlasem a tak dlouhou cvičící větu nedá. Takže někdy jedu autem a začnou mě v autě přeskakovat písničky. Už jsem chtěl auto restartovat a došlo mi, že to bude dítě. Bylo - Miroslav Hlavička: Kdysi jsem si koupil Nest mini, ale absence češtiny je po těch letech donebevolající (kór když má Google velmi zmáklé diktování v rámci GBoard) nemám žádné součásti chytré domácnosti (nenašel jsem lautr žádné použití) vlastně ani nevím, proč to furt mám zapnuté, prakticky to nepoužívám
Časté využití ale je pro ovládání chytré domácnosti. Mimochodem zmínka o IFTTT je dost trefná, osobně jsem ho také opustil ze stejných důvodů.
- Lukáš Kučera: mam 5 Apple Home Pod Mini, pouzivam jeden i jako reproduktor k stolnimu PC (pres AirParrot SW), ovladam tim chytrou domacnost (zaklad postaveny na Loxone, drobnosti na Home Assistant), beru to jako pouzitelny interface pro SH a audio.
- David Pavlíček: Mám Hub i Mini, především na ovládání chytré domácnosti. V zásadě si nestěžuju, i když reakce jsou sem tam nesprávné, funguje to s integrací ostatních smart služeb víceméně dobře. Poslech – pro nenáročného uživatele jako já – imho ok.
Zajímavé ale je na r/googlehome sledovat, jak si uživatelé (zejména na US trhu, zřejmě) stěžují, že Google postupně odebírá podporované funkce. Škoda, že vývoj nepokračuje, tipuju, že se čeká na novou generaci produktů s Bardem..? - Martin Ježek. Mám Nest i PUKy od Google. Puk mi otevírá garáž a druhej nastavuje topení. NEST slouží jako chytrej budík na nočním stolku, kterej se dá nastavit hlasem a občas mi stáhne předokenní žaluzie. Pak ještě 2x Mi smart speakery, ty mi v pracovně zvučí telekonference
- D.S. : Google Home mini v1. Používám na hlasové zapínání vypínání světel, televize, zásuvek atp. Někdy na budíčky nebo písně na povel. Měl jsem to propojené s IFTTT, což umělo hezké věci jako vypínání PC nebo spuštění appky, ale IFTTT zparchantělo a vychcíplo.
Někdo si myslí, že tento rok se u všech tří hlavních platforem dočkáme nástupu AI. Osobně si to spíš nemyslím. Ale když už, tak to bude komplikované platit další měsíční peníze.
- Pavel Kasík: Podle mého tento rok Google, Apple i Amazon výrazně pokročí, a v podstatě to udělají celé odznova. Respektive to měli udělat už loni, ale mají asi velkou setrvačnost. Ve světle toho, co umí i bezplatný ChatGPT nebo open-source modely, jsou interakce s Alexou a Google Assistant hrozně neohrabané.
Některé využití nebylo až tak časté, třeba nákupní seznamy.
- bigsam72: Mam 2x puk + google mini + google nest a jsem spoko. Nejsem narocny, pouzivam to na takove ty obvykle veci: pust mi radio, nastav minutku na 10min, pridej to a to na shoppinglist, svetla. Je to stable, funguje to. Samozrejme ne cesky, nevadi. Rozumi mi to, nemusim opakovat.
Zazněl i zásadní problém se soukromím.
- Vít Skalický: Já nepoužívám nic z toho, protože nemám potřebu odesílat svůj hlas v jednom kuse někam do cloudu, kde se s ním děje bůhví co. Chytrou domácnost taky nemám, leda že by to běželo všechno místně, aby se to nesesypalo když vypadne internet nebo se poskytovatel služby rozhodne, že mu to nevydělává a vypne mi to.
Opět se mi nelíbí, že informace kdy rozsvěcím světla a jak doma topím cestujou přes cizí servery, které s nimi mohou nakládat velmi pochybně.
„Ukotvení v ekosystému Apple“ je něco kam bych se nevydal, ale jde to. Jen prostě musíte žít s tím, že v podporujícím hardware není tak široká nabídka, zejména ne u levnějších věcí. Ale když už to poskládáte z podporovaných věcí, tak je dost jisté že to pojede. Byť osobně bytostně nesnáším nepřívětivost rozhraní Home. A nezapomeňte, že musíte mít něco co je „hub“ – Apple TV například, nebo HomePod (nebo nechávat doma iPad).
- Michal Urban: už jsem napevno zakotvený v ekosystému Applu. Takže u mně je volba jasná. Apple TV a velký Homepod druhé generace. Ještě plánuji dokoupit druhý a vytvořit z nich pár, protože pak se zvuk posune o level výše. K tomu zatím jen chytré osvětlení.
Nic víc do stávajícího malého bytu nemá smysl. S tím vším ostatním jako je iPhone, iPad a Watch to funguje až neuvěřitelné dobře. Jsem u jablka teprve třetím rokem a předtím jsem zkoušel podobné s androidem a na něj navázané příslušenství.
Dodatky po vydání článku
Marek Pavelka: Koukám, že tam chybí cokoliv od IKEA a Sonosu. Mám stolní lampičku SYMFONISK a zvuk to má podle mě slušný. Nastavení je sice nutné přes aplikaci Sonos, která pro mě není moc intuitivní, ale jde to pak spárovat i s Home Assistant. Chytrý je jen reproduktor, ale to řeším chytrou žárovkou.
Tipy týkající se Chytré domácnosti
-
TIP#2922: Co když se iRobot/Roomba integrace v Home Assistant rozhodne stávkovat a odpojí se vysavač?
Taková ta otravná maličkost co se stane párkrát do roka. Máte v Home Assistant připojenou Roombu a najednou se odpojí. Nic nepomáhá, aktualizace nic. Restart nic. Reload integrace nic. Související příspěvky TIP#2876:…
-
TIP#2876: Chytré věci pro chytrou domácnost a Home Assistant. Velký přehled
Chytrá domácnost a Home Assistant (HA) dávají postupně vzniknout řadě tipů ve kterých jsou konkrétní produkty. Zásuvky, žárovky, senzory a řada dalších věcí, které lze v rámci chytré domácnosti/HA využití. Napojit, sledovat,…
-
TIP#2849: Co o vás Alexa/Echo ví a jak se na záznamy komunikace i data podívat
Amazon o uživatelích klasicky shromažďuje různorodá data a pokud používáte Alexu/Echo, tak uchovává i záznamy hlasové komunikace. Nepřenáší se pochopitelně cokoliv co Alexa “může” slyšet, ale pouze to co bylo vyvoláno spouštěcím…
-
TIP#2823: TP-Link Tapo C225 – 2K QHD domácí pohyblivá kamera. První zkušenosti
Dorazila Tapo C225, domácí kamera od TP-Linku s vysokým rozlišením, nočním viděním, 360 stupňovým zorným úhlem, mikrofonem/reproduktorem a detekcí pohybu a zvuku. A také slušnými schopnostmi a nastavitelností. Takže nejprve první zkušenosti,…
-
TIP#2810: Co to je Proxy server a k čemu je to dobré
Je to zvláštní, ale tématu Proxy serverů se 365tipů přímo nikdy nevěnovalo. Přitom je to taková hodně užitečná věci. Byť zmínka o nich je v Co je to VPN, k čemu je…
-
TIP#2796: Bluetooth zařízení pro chytrou domácnost? Proč je BLE a Bluetooth takové peklo?
Chcete mít chytrou domácnost s co nejméně problémy? Jděte do ZigBee, pokud ji chcete mít dostatečně “otevřenou”. Nebo volte Wi-Fi zařízení od určitého výrobce, co má větší výběr a slušný ekosystém (TP-Link).…
-
TIP#2790: Home Assistant: Tuya a Home Assistant? Jde to, ale dře to
Home Assistant má integraci pro Tuya. Musíte mít zařízení přidaná do Tuya Smart/Smart Life a přes tuto aplikaci přidat cloudovou Tuya do svého Home Assistant. Ale je to taková dost problematická věc…
-
TIP#2785: ESP32 a Bluetooth Proxy pro Home Assistant
Home Assistant umí skvěle pracovat se zařízeními používajícími Bluetooth/BLE, ale musíte mít odpovídající hardware, které umí oboje. Řešení je snadné s pomocí USB Bluetooth (viz Přímá podpora Bluetooth? Jak na to) ale…
-
TIP#2776: SwitchBot Hub Mini je zároveň infračervený dálkový ovladač (ne)chytrých zařízení
SwitchBot Hub Mini je menší varianta hubu (gateway) pro SwitchBot produkty. Existuje ještě varianta vybavená displejem (a měří i teplotu a vlhkost), ale odpovídá tomu i vyšší cena. Hub potřebujete pokud máte…
-
TIP#2774: SwitchBot Venkovní i vnitřní BLE sensor teploty a vlhkosti použitelný samostatně i v Home Assistant
Narazil jsem na něj při zkoumání Čím měřit venkovní teplotu (a případně vlhkost)? a je to jedna z mála cenově rozumných možnosti pro venkovní (IP65) i vnitřní senzor – SwitchBot Thermo/Hygrometer Indoor/Outdoor…
-
TIP#2772: Mini Universal IR Remote pro ovládání zařízení co mají infračervený dálkový ovladač
Moc šikovná vychytávka v podobě chytrého zařízení co dokáže vysílat infračervené povely a ovládat tak něco co má pouze dálkový ovladač v rámci chytré domácnosti. Funguje to překvapivě dobře, včetně možnosti naučení…
-
TIP#2768: Jakou teplotu mít v chladničce? Co o tom vědět a hlavně, jak zjistit jaká tam je
Máte doma ledničku? No, my ano. Kombinovanou chladničku, tedy tu horní velkou věc pro spoustu věcí co se v pátek po nákupu stejně nevejdou. A dole pod tím mrazák. A pro každou…
-
TIP#2744: Dveřní/okenní ZigBee (ideálně) sensor? K čemu něco takového?
Taková malá hezká vychytávka. Krabička se senzorem, druhá menší krabička s magnetem. Jakmile se vzdálí, tak to indikuje “otevřeno” (open) a jakmile se přiblíží (na několik milimetrů), změní se stav na “zavřeno”…
-
TIP#2731: Chytré vypínače a zásuvky? Pozor na maximální odběr. Ampéry, Volty, Watty …
Chytré vypínače a zásuvky jsou zařízení, která umožňují ovládání elektronických zařízení na dálku nebo automatizaci jejich chodu prostřednictvím aplikací na smartphonech, různými systémy a třeba i hlasovými asistenty. Umožňují uživatelům zapínat a…
-
TIP#2726: Proč mít doma oddělené Wi-Fi sítě? Jednu hlavní, další pro návštěvy a samostatnou pro chytrou domácnost
Možná to víte, ale většina Wi-Fi routerů umí vedle klasické hlavní domácí sítě (2.4 GHz a 5 GHz) zprovoznit síť pro hosty. Ta bude mít jiný název a z hlediska síťování bude…
Nákupní rádci všeho druhu
-
TIP#2935: RayCue Mac Mini M4 Dock. M.2 SSD, kupa portů, povedené provedení
Mac Mini M4 tak nějak po čase určitě potřebujete rozšířit nejen o další porty, ale také o externí disk. Zejména pokud jste brali “jen” model s 512 GB (nebo dokonce ještě méně)…
-
TIP#2931: Mac Mini (M4) a jak na rozšíření připojitelných zařízení a externí disky. Tipy na USB-C huby, dock a stojánky (a hodí se nejen pro Mac)
Vlastně je to docela jednoduché – Mac Mini M4 má USB-C 10Gb/s (2x vepředu), Thunderbolt/USB-C 40Gb/s (120 Gb/s u Pro verze) vzadu a Thunderbolt 5 40Gb/s (120 Gb/s u Pro verze) na…
-
Nákupní rádce (39): Garmin váha i tipy na další chytré váhy. Plus absolutně cool věc
2TB Kingson XS1000 či AirPods 4 ve slevě. Odžmolkovač. Šikovná zkoušečka napětí. Sponkovačka. iPhone 16e je venku. Ergonomická myš. Držáček na kabely. Oboustranná řezací podložka. A Garmin tlakoměr. Související příspěvky TIP#684: Nákupní…
-
TIP#2929: Praktické pouzdro UGREEN pro M.2 SSD: SATA i NVMe, kompaktní a rychlé řešení
Měl jsem tu jeden starší 1 TB SATA M.2 a potřeboval ho do něčeho dát, takže volba padla na UGREEN M.2 SATA/NVME Hard Drive Enclosure. Ve slevě za 489 Kč byl dostatečný…
-
Nákupní rádce (38): Dvě hádanky. Zázračná čistící růžová pasta! Plastová prkénka. Špunty za šest stovek s ANC. M.2 NVME do PCIe
Levný gamepad. Otevřený kočičí záchod? Háček na radiátor. Ne, dron za 56 Kč nemůžete mít. Myš Marvo Vero. Ventilátor na krb. Podložka Pána prstenů. Pár Ethernet switchů. LED světýlka za bednu. Související…
-
TIP#2911: Varta Wireless Powerbank nabíjí bezdrátově plus až tři zařízení drátově. A umí i rychle
Do třetice něco užitečného od Varty – bezdrátová powerbanka a nabíječka, kterou můžete mít ve 10 000, 15 000 a 20 000 mAh kapacitách (3.7V). V mém případě jsem zkoumal tu nejméně…
-
TIP#2909: K čemu se dá použít UV (ultrafialová) svítilna. Černé světlo
Kupoval jsem na Ali nějaké drobnosti a potřeboval klasicky dorovnat objednávku na dopravu zdarma. Tak jsem za pár desítek korun přihodil mini UV svítilnu. Na jednu tužkovou baterku, nic velkého. A funguje. …
-
TIP#2906: Jaká je bezdrátová nabíječka Varta Wireless Charger Pro
Když jsem tuhle bezdrátovou nabíječku vyndaval z krabičky, nečekal jsem co získám. Příjemně tenkou destičku bezdrátové nabíječky. Širokou tak akorát na větší iPhone či Samsung, čtyři gumové protiskluzové nožičky, kovové tělo a…
-
TIP#2902: GaN 65W Varta nabíječka se třemi porty. Ideální do batohu ale i kamkoliv jinam
Dorazila na testování VARTA High Speed Charger. 65W GaN (klasicky max, 2x USB-C PD,1x USB-A QC) sympaticky malá. A MacBook Air nabíjí (podobná GaN z Ali ani omylem). Takže se pojďme mrknout…
-
Nákupní rádce (37): Kingston XS1000 SSD 2TB. Držáky na displeje. Apple Watch SE a iPady se slevou
Roztrojka co má navíc i dvě USB-A. Galaxy S25 je tu. ANC sluchátka pod AlzaPower. Koupili byste si herní notebook? A nepostradatelná věc každodenní potřeby Jen takové praktické připomenutí, že na AliExpressu…
-
TIP#2899: Nákupní rádce: Technologie GaN pro nabíječky a zdroje? Co byste měli vědět
GaN (Gallium Nitride) je polovodičový materiál, který nahrazuje tradiční křemík v nabíječkách a zdrojích. Umožňuje vyšší účinnost, menší rozměry o váhu a lepší výkon. Navíc generuje méně tepla. GaN se začal masivněji…
-
TIP#2898: Jaké externí disky pro (nejen) Time Machine zálohování? A jak je na tom síťové zálohování na NAS?
Zálohovat Time Machine na síťový NAS je problematické. Apple už roky neřeší stále se objevující selhávání záloh a samotná záloha dokáže být extrémně pomalá. Pokud ale máte dostatečně kapacity na NAS, tak…
-
TIP#2893: Nákupní rádce: Jaká sluchátka si pořídit? Náhlavní, špunty nebo dokonce reproduktory?
Pojďme začít od toho, zda mít reproduktory nebo sluchátka (teď jedno jaká), protože to je asi to jednodušší, byť i tak to může být velmi subjektivní. Jde totiž o to jak se…
-
TIP#2888: Nákupní rádce: K čemu (a jak) se u elektroniky používá stlačený vzduch/plyn ve spreji
Tahle maličkost by měla patřit k povinné výbavě pokud máte doma počítač, notebook, herní konzoli a vůbec jakoukoliv elektroniku. Umožní totiž dobře a rychle čistit od usazujícího se prachu uvnitř i na…
-
TIP#2882: Nákupní rádce: Proč potřebujete mít více než jedny sluchátka
Mám náhlavní bezdrátová sluchátka od Sony (s ANC) pro použití doma. A pak špunty od Bose (taky s ANC a bezdrátové) pro cestování. A někde mám ještě úplně obyčejné Apple špunty, co…