PWA je zkratka pro „Progressive Web App„. Jedná se o webové aplikace, které se snaží poskytnout uživatelům podobnou uživatelskou zkušenost jako nativní aplikace, tedy aplikace stahované a nainstalované na zařízení.
PWA využívají moderní webové technologie, jako je například Service Workers, které umožňují offline přístup k aplikaci a zlepšují rychlost načítání stránek. PWA také umožňují přidávání ikony na domovskou obrazovku zařízení, což vytváří dojem nativní aplikace.
Hlavní výhodou PWA je to, že nemusí být nainstalovány z obchodu s aplikacemi a jsou tedy snadno dostupné a rychleji použitelné pro uživatele.
Uživatel PWA vlastně ani nemusí poznat – spustí ji klasickou ikonkou, ať už na počítači nebo mobilním zařízení. A jakkoliv PWA reálně běží “v prohlížeči”, není to poznat – okno/aplikace vypadá jako přirozená, žádné prohlížečové ovládací prvky přítomny nejsou.
PWA lze použít v Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari, Microsoft Edge, Brave či Opeře. Velmi pravděpodobně i v dalších prohlížečích.
TIP: Instagram funguje jako PWA, takže pokud chcete slušný Instagram na iPadu, tak právě přes PWA jde o rozumné řešení.
Nevýhody PWA
- Podpora pro starší prohlížeče, kde některé starší verze prohlížečů nemusí podporovat všechny funkce, které jsou potřebné pro běh PWA, pokud ale máte aktuální zařízení, nebude se vás to týkat
- Omezená funkcionalita plynoucí z běhu v prohlížeči – i když jsou PWA schopné poskytnout mnoho funkcí nativních aplikací, některé funkce jako například přístup k některým částem zařízení (např. fotoaparátu), mohou být omezeny.
- Méně uživatelů než nativní aplikace – i když se počet uživatelů PWA zvyšuje, stále jsou méně používané než nativní aplikace a může tomu odpovídat i menší zájem a pozornost tvůrců na vývoji a vylepšování
- Závislost na internetovém připojení – ačkoli PWA umožňují offline přístup k aplikaci, některé funkce mohou vyžadovat internetové připojení, což může být problém pro uživatele s omezeným připojením. Problém můžete být na pomalém připojení.
- Bezpečnost – kvůli bezpečnostním problémům mohou některé prohlížeče bránit některým funkcím PWA, jako například přístupu k zařízení.
- PWA nikdy nebudou tak “bohatě” vybavené jako klasické aplikace – nečekejte animace, pokročilé ovládání a řadu dalších vychytávek. Používáte web zapouzdřený v “neviditelném” prohlížeči
Výhody PWA
- Rychlost, zpravidla umožňují rychlé načítání a nabízejí i rychlou odezvu aplikace. Díky tomu jsou PWA rychlejší než tradiční webové aplikace.
- PWA umožňují offline přístup k aplikaci a umožňují uživatelům používat aplikaci i bez připojení k internetu. Pochopitelně bude záviset na druhu apliakce
- PWA nemusí být instalovány z obchodu s aplikacemi a jsou tedy snadno dostupné pro uživatele. Přidání ikony na domovskou obrazovku zařízení je snadné a poskytuje uživateli dojem nativní aplikace. Vynechání App Store či Google Play navíc zajistí odstranění závislosti na Apple/Google danou aplikaci schválit/nechat žít.
- PWA jsou aktualizovány automaticky bez nutnosti stahování a instalace aktualizací z obchodu s aplikacemi, což je dáno tím, že běží “z Internetu”
- PWA jsou navrženy tak, aby běžely na různých platformách, jako jsou mobilní zařízení, počítače nebo tablety a protože běží “v prohlížeč” bude tatáž aplikace zpravidla fungovat na libovolné platformě.
- Vývoj PWA je obvykle levnější než vývoj nativních aplikací, protože nemusí být vyvíjeny pro každou platformu zvlášť.
TIP: Pixelfed – pixelfed.social – je příklad PWA z fediverse sféry. Nutno dodat, že tvůrci ale pracují na klasické aplikaci
Kde zjistím jaké PWA jsou dostupné?
Appscope – adresář progresivních webových aplikací, který představuje nejlepší příklady PWA. Všechny uvedené aplikace běží výhradně ve webovém prohlížeči a spouštějí se okamžitě bez stahování aplikací.
PWA Rocks – Tento web obsahuje seznam PWA aplikací v různých kategoriích, jako jsou hry, novinky, nástroje a další.
findPWA – Adresář progresivních webových aplikací
Google Play běžně nabízí PWA, často mají “PWA” v názvu či popisu. Dáno je to i tím, že pro Chrome/Chrome OS Google dlouhodobě PWA podporuje. V minulosti byla k dispozici samostatná PWA kategorie, ale už není.
App Store PWA nepodporuje a neumožňuje, Apple se pochopitelně k PWA staví poměrně odmítavě, protože narušují monopol a kompletní kontrolu.
Microsoft Store nijak PWA neřeší.