@365tipu

TIP#2252: Jaké cache použít pro váš WordPress web?

Probírali jsme to v Pro WordPress potřebujete cache, pokud má ustát návštěvnost. Co byste měli vědět? ale chyběl tam výčet možností. Tedy jako cache si pořídit.

Osobně jsem měl delší dobu na všech webech WP Fastest Cache. Funguje docela dobře i v zdarma dostupné verzi, ale má pár nedostatku.

Zabírá na disku šíleně místa a neumí umazávat starší vygenerované záznamy a už vůbec ne čistit cache, pokud jste vy něco smazali (například štítky). Neumí ani výmaz cache v nějakém nastavitelném intervalu. A občas vede k vygenerování stránky postrádající (podle všeho) styly. 

Umí toho poměrně hodně, včetně minifikace HTML/CSS, kombinovat více CSS do jednoho, totéž pro JavaScript, aktivovat gzip kompresi. Některé další věci jsou ale dostupné pouze v placené podobě.

W3 Total Cache patří mezi nejvíce populární. Podobně jako předchozí jmenované.

WP Rocket nemá zdarma dostupnou verzi, vůbec. 

WP Super Cache je možná zajímavé tím, že autoři jsou Automattic, tedy přímo autoři WordPressu.  Po instalaci musíte ručně zapnout, pozor. Výhodou je, že má nastavitelná čas vypršení položek v cache. Dozvíte se i kolik toho v cache je, Obecně je velmi dobře nastavitelné, ale musíte vědět co děláte. Líbit se bude i přidávání informací o generování do poznámky na konci stránky (samozřejmě pro nepřihlášené uživatele, těm dodává stránky přímo a jde to pochopitelně vypnout). Můžete se i podívat co vše je v cache. 

  • Při instalaci můžete narazir na problém, že se Super Cache odmítne spustit. Bude třeba ručně smazat soubor advanced-cache.php 
  • Stejně tak může být nutné sáhnout do wp-config.php a odstranit řádku define(‘WP_CACHE’, true);
  • K výše popsanému může vést i instalace jiného pluginu na zrychlení

Pár týdnů zkušeností s WP Super Cache ukazují, že funguje dobře, není tak souborové náročné jako WP Fastest Cache. Nesetkal jsem se zatím ani s „poškozenými“ stránkami a zátěž serverů se nijak extra neprojevila.

Cache Enabler pochází od KeyCDN a tak nějak počítá s onou pokročilejší variantou, že si k cache pořídit CDN. Ale není to nutné. Hodit se k němu bude  Autoptimize, protože Cache Enabler neřeší minifikaci a další optimalizace.

Další možnosti

POZNÁMKA: Pokud se rozhodnete změnit cache, tak pozor – odinstalace vašeho aktuálního nemusí znamenat, že dojde ke smazání rozsáhle struktury složek a souborů (to co je většinou ve wp-content/cache/).

Stejně tak je důležité vědět kde máte cache pro zálohování – cache totiž zálohovat nechcete. Řeč už o tom byla v Co ze složek na vašem WordPressu vyjmout ze zálohování? Které zálohovat?

Pokud byste chtěli něco ještě pokročilejší a ne pouze řešení v podobě pluginů, tak budete potřebovat plný přístup k serveru a podívejte se na Varnish. Cache pro HTTP server na úrovní systému, „před“ vlastním serverem.

Další tipy ve kterých zjistíte jak na WordPress

TIP#2195: Chybí vám v Guttenbergu přístupnější možnosti formátování? Klávesové zkratky? Původní rychlé a efektivní ovládání? 

Sžít se s Gutenbergem vyžaduje možná pár měsíců intenzivního používání. S čím jsem se ale osobně nesžil je absence “jedno klikacích” možností formátování – bytostně nenávidím, že pro (například) nadpis je … Pokračování textu TIP#2195: Chybí vám v Guttenbergu přístupnější možnosti formátování? Klávesové zkratky? Původní rychlé a efektivní ovládání? 

Loading…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky