@365tipu

TIP#2251: Jak zálohovat z QNAP na Synology či jinam

Mít NAS je skvělé, ale jako u každého “úložiště” i tady platí, že je dobré ho mít zálohované (ostatně, řešilo se to už v Jak zálohovat externí disk (NAS)?). Nespoléhat se na to, že v QNAP NAS je něco jako Raid 5. Může odejít víc než jeden disk. Může odejít celé zařízení. Můžete si chybou smazat nějaká data. 

Osobně jsem využil toho, že mi zůstala stará Synology s dvojící 3 TB disků. Udělal jsem Factory Reset, zrušil zrcadlení a ze stárnoucího a pomalého zařízení udělal zálohovací disk – pomalost se totiž netýká úložiště, jen rozhraní a aplikací. 

Pokud nemáte něco takového, tak ideální je QNAP na QNAP – nejjednodušší protože přes RTRR protokol a přes HBS 3 – Hybrid Backup Sync. 

Jinam to jde nejsnáze pomocí právě zmíněného  HBS 3 – jen místo Backup použijete Sync a předem si připojíte jiný NAS (počítač) – můžete přes CIFS/SMB, FTP.  Pak už jen vytvoříte synchronizační úlohy a můžete je buď spouštět ručně, automaticky v určitou hodinu nebo nechat automaticky synchronizovat cokoliv se v zdroji změní. 

V jedné Sync úloze může být přidáno víc složek – můžete přidat při prvním vytvoření nebo se kdykoliv později vrátit k úloze a v Oprava/Edit můžete přidat další. 

Můžete zálohu/sync spouštět plánovaně v určité dny/hodiny, ručně, nechat průběžně syncnout změny a nové soubory. Nebo můžete zálohovací/sync úlohy řetězit.

HBS 3 můžete použít i pro zálohování nebo synchronizaci do řady cloudových služeb. Můžete tak automaticky SYNChronizovat třeba fotky do Google Disku. Jen tam narazíte na to, že pro více jak dvě připojené cloudové služby musíte pořídit licence. 

Pokud chcete dělat mirror (tedy odstranit v cílovém to co už není ve zdrojovém) tak je to nutné ručně nastavit. 

TIP: Jak zálohovat QNAP NAS na externí USB (a jak připojit USB zařízení)

Jediný nepříjemný nedostatek HBS 3 je, že neumožňuje filtraci. Umí vyjímat pouze podle typů souborů (přípon), data změny, či velikosti, citelně ale chybí filtrace složek. Narazíme na to ještě u toho jak zálohovat WordPress – tamní MARS má stejný nedostatek.

S absencí filtrace myslete i pokud si budete synchronizovat například složku Video a v ní budete mít stahovací složku pro Download Station. Dejte ji jinam, nebo, ještě lépe, nepoužívejte průběžnou (při změnách) synchronizaci ale nastavte to jednou za … třeba den, 6 hodiny. Podle toho jak často se objevují nové věci.

Nezapomeňte pro zálohování/sync brát v potaz rychlost síťového připojení (propojení) – rychlost bude dána nejslabším článkem. TS-364 má sice 2.5 Gbps ethernet, síť zvládá 1 Gbps, stejně jako cílové místo. Takže rychleji to prostě nepůjde přenést a ještě zbývá jak rychle to cílové místo dokáže uložit.

Další možnost v App Center a jinde

V App Center -> Backup/Sync je zálohovacích a synchronizačních nástrojů víc, takže možná pro vaše potřeby najdete i něco jiného,. než HBS 3. Je tam mimochodem i Resilio Sync, které může velmi dobře posloužit pro synchronizaci (zálohování). Jsou tam aplikace pro připojení na konkrétní cloudová úložiště – MEGAcmd pro Mega, iDrive pro (jak jinak, iDrive), Boxafe (Google Workspace a Office365), NAKIVO pro AWS, QuObject pro Amazon S3  a řada dalších. Jen pozor, některé z nich vyžadují pořízení licence.

Cloudová úložiště jde i pomoci VJBOD Cloud připojovat a chovají se jako lokální svazky/LUN. Umí toho hodně – Amazon S3, Azure, Backblaze, Catalys, Digital Ocean, Google Cloud Storage, IBM Cloud, Oracle Cloud, Rackspace a řadu dalších. Podobný výběr cloudových úložišť a služeb je i v jiných aplikacích. 

V QNAP Club (připojitelné repository) je v sekci Backup/Sync další množství řešení. 

Řada z těchto řešení umí i verzování, takže se dost dobře hodí i pro možnost návratu k starším verzím, ale třeba i pro napadení ransomware. 

Můžete zálohovat i na externí disk/úložiště připojené přes USB, rychlé jsou na to dostatečné a stačí je připojit jako další volume/disk k NASu. Ale o tom případně až někdy jindy. 

Další tipy pro QNAP

Loading…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky