@365tipu

TIP#506: Jak prorazit cenzorský firewall? Bude se vám hodit, až Babiš začne cenzurovat Internet.

Představte si, že existují úřednicí a lidé, kteří si myslí, že budou říkat, na které weby smíte či nesmíte chodit. Prozatím tvrdí, že je nutné zamezit vstupu na weby s „nelegálními“ (Evropská Unie na to má poněkud jiný názor, ale to je jiná pohádka) sázkovými weby. Objevuje se to ale i ve spojitosti s ochranou dětí proti dětské pornografii (absurdní už když to napíšete). A všichni jenom trochu zkušení vědí, že na Internetu technicky něco takového možné není, ale je to málo platné. Takže až to jako státní firewall zavedou (a bude to stát spoustu zbytečných peněz), tak je dobré vědět, jak se cenzuře vyhnete.

Jedna z těch nejjednodušších pomůcek, která vám umožní se vyhnout omezování svobody na Internetu je Tor Browser. O tom je řeč už v Co je to Tor a Tor Browser? K čemu je dobrý? a jakkoliv je to hlavně pomůcka na ochranu soukromí, velmi dobře poslouží pro překonání snahy zamezit vám v přístupu na konkrétní webové stránky.  Tor by maximálně mohl Andrej Babiš zkusit postavit mimo zákon, ale zatím se to nepodařilo žádné vládě na světě, ani té Čínské, která s cenzurou Internetu má dlouholeté bohaté zkušenosti. Tor má navíc v zásobě třeba ještě technologie jménem meek.

2015-11-30 15_08_53-About Tor - Tor Browser

Další velmi jednoduché řešení je použít VPN (Virtual Private Network, virtuální privátní síť, téma o kterém na @365tipů prozatím tip není), technologii umožnující se na weby a vůbec internetové služby připojovat „odněkud odjinud“ než se aktuálně připojujete. Podobných služeb existuje hodně po celém světě (zpravidla placených) a hodně jsou používány pro služby, které omezují užívání geolokací, tj. nedovolí vám použití, pokud jste z „nevhodné“ země. Viz též Jak se na YouTube podívat na video, které mi odmítá ukázat, protože jsem v Česku? a Co je to geofencing, geoblocking a proč je Internet blokovaný teritoriálním dělením světa

POZNÁMKA: Jediná možnost jak by tento stát mohl zamezit užívání VPN je, že by je zakázal a každého kdo by VPN používal by stíhal a zavíral. Poměrně dost nereálné, protože VPN jsou zásadní pro fungování firem na Internetu.

Určitou formu VPN najdete nově například i v prohlížeči Opera. Viz Opera představila VPN, která vlastně není VPN. Takhle funguje pokud chcete vědět více, s tím že ona výtka o tom že to „není VPN“ je směřována k tomu, že klasická VPN většinou ochrání (převede a ještě navíc šifruje) veškerou komunikaci z vašeho počítače či mobilu/tabletu, zatímco v Opeře jde jenom o webovou komunikaci. Což ale může být to, co bude stačit.

Výhoda VPN je, že komunikace skrz VPN probíhá plně šifrovaně a případní cenzoři a zvědavci nemají šanci se dozvědět nejenom na které servery se připojujete, ale ani jaké informace se přenášejí.

Pokud by se český stát rozhodl nařídit blokování na DNS serverech, tak i to je poměrně snadno řešitelné tím, že přednastavené DNS servery od vašeho poskytovatele internetového připojení si prostě změníte na nějaké, které nejsou cenzurované. Viz K čemu se hodí veřejné DNS jako Google DNS či OpenDNS a také je dobré vědět, že v počítači máte soubor hosts do kterého si můžete definovat vlastní webové adresy v okamžiku, kdy je státem cinknuté DNS.

POZNÁMKA: Marná snaha Ministerstva financí je trochu k smíchu, ale v demokratickém státě a v roce 2016 je zároveň k pláči. Nemá šanci na úspěch, jedině pokud by Česká republika kompletně zrušila celosvětový Internet a zavedla si svůj vlastní. Ostatně takhle to dělají i některé další vysoce represivní režimy. Internet je totiž zásadní problém tam, kde zůstávají totalitní praktiky a potřeba řídit co si lidé myslí a co ví.

Vedle VPN je možné ještě použít proxy technologii (nutno dodat, že HTTPS či SOCKS5 podobu), která funguje trochu podobně jako VPN, ale týká se hlavně webové komunikace, kterou přesměrovává přes nějaký server (počítač) v zahraničí. Čímž opět obejde to, že někdo v Česku se rozhodně omezovat přístup na určitou adresu (webovou adresu či IP adresu). SOCKS varianta se navíc může týkat i dalších aplikací, než pouze prohlížeče.

TIP: Je bezpečné používat zdarma poskytované služby VPN? Důležitá otázka, na kterou asi znáte odpověď. Není to bezpečné, ale čtěte proč a jak to vyřešit.

Další možnost najdete pod názvem SSH Tunnel, je dost podobná VPN, je spíše určená pro pokročilejší uživatele – potřebujete přístup ke vzdálenému SSH serveru na kterém si pomocí tunelu vytvoříte cestu jak tamtudy přesměrovávat vaši komunikaci.

A poslední co je vhodné dodat je, že vyhnout se cenzorským nápadům Ministerstva financí je tak snadné, jako spuštění programu nebo zapnutí komunikace přes VPN. Dělají to miliony lidí po celém světě.

TIP: ‣ Průvodce bezpečným Internetem, který bezpečný být nemůže vám může poradit v řadě věcí, které s tímto témat úzce souvisí. 

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky