@365tipu

TIP#164: Blokovat nebo tlumit na Twitteru? A jak zacházet s otravnými lidmi?

Víte, že na Twitteru už nemusíte blokovat, ale otravné účty můžete prostě jenom tlumit? Je to daleko šetrnější k životnímu prostředí!

Kdysi dávno byla na Twitteru jediná možnost zbavení se otravných jedinců ta, že jste je prostě přihodili na Block. Zablokovali je. Což často vedlo k ještě větší aktivitě otravného trola, ale většinou to fungovalo dobře. Hodilo se to pro spammery, stejně jako pro lidi, kteří prostě cítí potřebu obtěžovat, nebo si myslí, že budou určovat o čem smíte psát, případně jak o tom smíte psát.

TIP: V starém blognutí  No co si to dovolujete … blokovat mě! Nesnesete snad jiný názor? (z roku 2011, takže dnes už neexistuje) byla řeč o tom, jak to s tím blokováním vlastně je. To zásadní je, že sociální sítě jsou takové jaké si uděláte. Proto nebudete trpět jedince, kteří se rozhodli, že vám z života udělají peklo.

Dlouho dobu jsem to dělal tak, že podobné jedince jsem si nejprve hodil do Seznamu (neveřejného) a až po řadě dalších setkání s otravností, útočností či  trolingem jsem je přehodil do zablokovaného stavu.

Pak ale Twitter přišel s možnosti utlumení/mute (viz Vše co potřebujete vědět o blokování a tlumení na Twitteru, kde je vše popsané podstatně detailněji a případně viz ještě Mám na Twitteru využít možnosti skrývání Oznámení?), možnosti svým způsobem daleko praktičtější. Dotyčný zůstane v onom Seznamu, takže si kdykoliv můžete ověřit, že je lepší se mu vyhnout. Vy ho přestanete vidět, takže si může psát co chce a neobtěžuje. On vás stále vidí, stále pokračuje v trolení, ale žádná vaše reakce se objevit nemůže, vy ho prostě nevidíte. Nemusíte se přemáhat, ale on se může stále seberealizovat. Svým způsobem k nezaplacení.

Než zareagujete na nějaký tweet, ověřte si, že v kopii nenecháváte lidi, kterým odpovídat nemáte. Dost možná povinné čtení.

TIP: Jak se podívám na Twitter (Facebook) někoho, kdo mě zablokoval vám poradí, jak užitečný může být anonymní režim prohlížeče. A jak vidět obsah účtu, který vás zablokoval. Samozřejmě, obejít případné nastavení soukromí příspěvků to nedovolí.

Přišel čas na další experiment

Říkám mu Experiment Amnestie. Obnáší to, že jsem kompletně zrušil Block list. K nalezení na něm bylo nejvíc spammerů s falešnými účty a zhruba dvě desítky lidí, kteří se tam dostali výše uvedeným způsobem. První zajímavé zjištění při rušení blokací bylo to, že Twitter ani po mnoha a mnoha měsících ty skoro dvě stovky falešných účtu nezrušil. Ale to není to podstatné zjištění.

Twitter umožňuje komukoliv posílat přímou zprávu (DM), už není nutné aby vás dotyčný sledoval.

TIP: Nezapomeňte, Twitter umožňuje komukoliv posílat přímou zprávu (DM), už není nutné aby vás dotyčný sledoval. Pokud si tedy tohle zapnete (V Nastavení -> Zabezpečení a soukromí a tam dole Přijímat soukromé zprávy od kohokoliv), tak se pak možná nebudete stačit divit co všechno vám tam přistane.

Podstatně zajímavější výsledek experimentu je, že už během dvou dnů po Amnestii začínají na ztlumení/mute/skrytí přibývat první staří známí a další se dostávají postupně na onen „před“ Seznam. Je to o to zajímavější, že dřívější blokace odstranily to, že můj účet ti lidé sledovali. Ale přesto jsou zpět a jedou své obvyklé trolení, obtěžování, nesmyslné komentování čehokoliv co se na mém účtu objeví. Tlumení prostě dobře využijete při řešení toho, Jak se na Twitteru vyznat v trolících účtech a nemuset s nimi komunikovat.

Ve výsledku ale tenhle experiment bude mít podstatně lepší výsledek, než to předchozí. Naplní se seznam utlumených, souběžně s tím vznikne jejich krásný Seznam. A oni si budou dál psát nesmysly, ale budou je psát do zdi. A já mám tak trochu zlomyslnou radost ….

TIP: Je to OK když na Twitteru Ztlumím (Mute) někoho z přátel či kolegů?

Celé to znamená i to, že snadno pochopíte, proč vám nejspíš nikdy neodpovím na tweet (či komentář na jiné sociální síti)?

K blokování se vám ještě bude hodit Jak exportovat a importovat seznam účtů, které na Twitteru blokujete? a Jak zjistím kdo mě blokuje na Facebooku (Twitteru, Instagramu)?

TIP: Tápete s Twitterem? Nevíte si s ním rady, zkuste zdejší Twitter for dummies, třeba vám to vysvětli a poradí v potřebných věcech. Prostě když něco nevíte, je dobré mít po ruce návod.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky