@365tipu

TIP#124: V čem opravovat obrázky a fotky a nekrást kvůli tomu Photoshop?

Znáte to, prostě potřebujete nějaké ty programy, které umí pracovat s obrázky. Ideálně samozřejmě Photoshop, protože ten má (a) přece každý a (b) Franta tady od vedle ho umí ukrást. Co na tom, že (a) není pravda a (b) je dost špatný nápad. A co na tom, že Photoshop je dost zbytečně velká záležitost, kterou stejně nebudete moci používat. A co na tom, že existují docela dobré programy, které budou umět to co potřebujete. A dokonce zadarmo.

Než se podíváme na pár tipů na vhodné programy pro práci s fotkami (základy viz Jak změnit velikost obrázku či fotografie?), které můžete použít místo Photoshopu, tak jenom připomenu – aktuálně má Adobe všechny své programy v „CC“ podobě. Říkají tomu „cloud“, ale pořád jsou to ty původní programy, které si instalujete na počítač. A jediné podstatné co se změnilo je, že platíte měsíčně pořád a pořád a pořád. Což je možná další dobrý důvod, proč zkusit něco jiného.

Základní tipy na zdarma dostupné alternativy Photoshopu jsou napíklad tyto:

Placené kousky (mají většinou 30 dnů zkušební verzi)

Osobně, protože používám Windows, mám dobré zkušenosti s Paint.net, poměrně rychle se s ním dá naučit pracovat a umí toho docela dost. A popravdě, většina běžných činností s fotkami či obrázky, zejména pro web či blog, je omezena na poměrně málo činností.

Paint.net se h
Paint.net se hodí velmi

Další zmíněný, GIMP,  má jednu podstatnou výhodu, jde o Open Source dostupné na dalších platformách. Osobně jsem si s ním nějak nesedl, rozhraní je prostě takové příliš divoké a originální, takže vyhrál předchozí zmíněný.

TIP: Jak ve Windows zmenšit fotku či obrázek?

Affinity Photo (Windows, Mac, iOS) je velmi slibně vypadají konkurence pro Photoshop. Také komerční a každým rokem více v oblibě těch co už nechtějí Adobe ani vidět.

Pokud vám nepůjde o skutečné úpravy fotografií a řešení všech těch různých věcí, včetně tvorby nějakých těch obrázků, či jednoduchých infografik, tak se může hodit něco na organizaci fotografií (ale i práci s nimi v trochu jiné podobě) – tady pomůže určitě i ještě staré dobré Picasapicasa.google.com, případně ThumbsPluswww.cerious.com.

Právě ThumbPlus mám v oblibě, používám ho už dlouhé roky, byť není zadarmo a musíte si ho koupit (zde viz Jak na počítači lépe prohlížet obrázky a fotografie? Pomocí prohlížečů fotografií kde najdete i další podobné programy). A poznámka k Picasa, v únoru 2016 to vypadá, že ho Google během 1-2 měsíců zcela zruší.

TIP: Pokud nechcete či nemůžete nic instalovat, tak je tu i přehled toho Jaké online nástroje pro práci s fotografiemi a obrázky. Užijte si je.

Připomenu, že některé další tipy na grafické software najdete v tipech na software pro Linux, Windows či MAC OS. Tam třeba najdete zmínku o zajímavém Inkscape pro práci s vektorovou grafikou, Scribus pro DTP a některé další zajímavé tipy.

TIP: Jaké jsou alternativy pro Adobe Lightroom vám poradí jaké software pro práci s RAW fotkami si pořídit a ušetřit.

Zdeněk Charvát na Facebooku dal tip ještě na RawTherapee, což je software pro práci s raw formáty a dostupný pro více platforem. Takže přidávám.

Kamil Zmeškal poslal odkaz na Krita Desktopwww.krita.org. A musím dodat, vypadá to pěkně. Tak případně mrkněte a dejte vědět, jestli to opravdu stojí za hřích.

Zbyněk Chmela v září 2015 připomněl Zoner Photo Studio – free.zoner.com – v zdarma verzi toho sice neumí tolik jako v placené, ale některé užitečnosti tam najdete.

V čem kreslit (nejenom) ve Windows? Jaké malovací programy si pořídit (ideálně) pro tablet? poradí řadu specializovaných kreslicích programů. Je tam i například výše zmíněná Krita.

10 zdarma dostupných nástrojů na vytváření log. Jak vytvořit logo a kde vytvořit logo? jsou tipy na online služby, užitečné, hodně.

TIP: Co používat v počítači pro správu fotografií vám poradí s programy pro správu fotek v počítači. Hledání, třídění, přesouvání, mazání, základní úpravy, štítkování, přesuny mezi složkami. 

Máte nějaké vlastní nápady na to, čím nahradit Photoshop? Podělte se, rád bych rozšířil. Klasicky můžete na 365tipu@gmail.com, nebo využít @365tipu či Stránku na Facebooku.

Foto: Gratisography.com

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky